RPH 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) MATEMATIK
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN
Tarikh :
28 Oktober 2011 (Jumaat)
Masa :
9:50 pagi – 10:50 pagi (1 Jam)
Tahun :
2 Bitara
Mata Pelajaran :
Matematik
Tajuk :
Operasi tambah
Bilangan murid
: 20 orang
Pengetahuan sedia ada murid:
Murid telah mempelajari operasi tambah tanpa
menggunakan kaedah mengumpul semula pada tahun 1.
Kandungan pelajaran, Pengetahuan &
kemahiran:
1.2.1
(c) Memahami operasi tambah adalah mengabungkan 2 kumpulan nombor. Menyelesaikan
soalan penyelesaian masalah dalam operasi tambah dengan jawapan yang betul.
Hasil P & P :
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Menyelesaikan
soalan penyelesaian masalah dalam operasi tambah dengan jawapan yang betul.
Objektif :
Memastikan murid-murid pada kelas tersebut dapat mengira(operasi tambah)
dengan betul.
ABM :
Model buah-buahan, lembaran
kerja, contoh wang kertas
Masa
|
Aktiviti Guru
|
Kaedah / Strategi / Teknik / KBKK
|
Set induksi
(± 5 minit)
|
1.
Guru meunjukkankan benda maujud buah-buahan.
2.
Guru meminta murid menyatakan setiap jenis buah-buahan yang
ditunjukkannya.
3.
Murid-murid memberi jawapan bagi setiap buah-buahan yang ditunjukkan oleh
guru.
4.
Guru meminta murid mengira jumlah bilangan 2 atau 3 jenis buah-buahan
yang diletakkan di depan murid.
5.
Murid mengira dan memberi jawapan.
6.
Guru menanya murid cara untuk mendapatkan buah-buahan secara halal.
7.
Jawapan murid: duit, wang kertas.
8.
Guru menunjukkan contoh wang kertas untuk menyakinkan jawapan murid.
|
ABM:
Benda maujud buah-buahan.
Contoh wang kertas
KBKK:
Mengenal pasti
|
Langkah 1
(±20 minit)
|
1.
Guru memberi arahan dan peraturan kepada murid untuk menjalankan aktiviti
simulasi pasar pagi.
2.
Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 3 kumpulan menjadi penjual
buah-buahan dan 1 kumpulan menjadi pembeli.
3.
Guru membuat rumusan.
|
ABM:
Benda maujud buah-buahan.
Contoh wang kertas
Meja
Kerusi
|
Langkah 2
(± 30minit)
|
1.
Guru menunjukkan satu contoh soalan penyelesaian masalah.
2.
Murid mencuba dalam papan hitam kecil. Guru menyemak jalan kerja dan
jawapan murid.
3.
Murid-murid diberikan lembaran kerja.
4.
Murid-murid diminta menjawabkan semua soalan dalam lembaran kerja.
5.
Guru membincang jawapan lembaran kerja dengan murid-muridnya.
|
ABM:
Papan hitam kecil
Lembaran kerja
|
Penutup
(± 5 minit)
|
2. Guru
mengucapkan terima kasih atas
kerjasama yang
diberikan oleh murid.
3. Guru
memuji kebijaksanaan murid
menyiapkan tugasan
yang diberikan dengan
memberikan token
ekonomi.
|
Apakah pendapat anda terhadap rancangan mengajar Matematik saya ini? Tolong berikan pendapat anda.
ReplyDelete